PrírodnýNábytok.sk | žite s prírodou…

Prírodný Nábytok - krásny kúsok prírody priamo u Vás doma


Technológia

Prírodný nábytok je vyrobený z ručne odkôrnených tvrdých drevín (dub, buk, jelša, lieska…), ktoré sa vyznačujú okrem zaujímavej farebnosti i vysokou pevnosťou potrebnou pre výrobu sedacieho a stolového nábytku.

Celá technológia výroby štýlového prírodného nábytku má i dnes svoje tradičné postupy.

  • Ťažba dreva sa uskutočňuje vtedy, keď drevo „spí“, t.j. výlučne v zimných mesiacoch, kedy má drevo menší obsah vody a „neútočí“ naň drevokazný hmyz.
  • Vyťažené drevo sa neodkôrňuje, kvôli prirodzenému vysychaniu, ktoré spravidla trvá tri roky. Takto pripravené drevo sa ešte dosuší v sušiarni na požadovanú „stolársku“ vlhkosť. Následne po ručnom odstránení kôry, sa dôkladne preberie a na ďalšie spracovanie sú vyberané len úplne zdravé kusy dreva.
  • Úspešnosť výroby závisí od množstva dreva nazbieraného v divokom lese, pretože čím je takéhoto prírodného dreva viac, tým je lepší výber na zosúladenie jednotlivých komponentov.
  • Postup samotnej výroby spočíva v tom, že jednotlivé časti nábytku sa najskôr nahrubo ručne opracujú, dômyselne poskladajú a následne znova rozložia, aby sa dôkladne brúsením a zahladením ešte opracovali. Neskôr sa všetky komponenty postupne napevno pospájajú čapovými „skrytými spojmi“, zlepia drevárskym glejom a prípadne aj poistia kovovými skrutkami.
  • Hotový drevený nábytok je ošetrený viacvrstvovým prírodným náterom.
  • K nábytku určenému na sedenie sa citlivo vyberie ako dekór kvalitná a výborne spracovaná koža, na výrobu takzvaného „podsedáku“, ktorý sa patentným spôsobom upevní na kostru sedacieho nábytku.
  • Dokončený nábytok z prírodného dreva pripravený pre zákazníka musí byť nielen pekný, vkusný, ale aj veľmi pevný a stabilný, čím je jeho životnosť zaručená na 50 a viac rokov.

Z technického hľadiska je tento prírodný drevený nábytok vhodný na bežné používanie do domácnosti, zrubu, chaty alebo záhrady. Záleží len na vkuse zákazníka, či takýto nábytok obľubuje a dizajnovo preferuje.

ilustračný obrázok – technológia – 1ilustračný obrázok – technológia – 2

 

aktualizácia: 30.11.2014 | počet zobrazení: 3614

počet prístupov od 27.11.2014: 61721
počet prístupov dnes: 1